Vybavení do přírody

Zde najdete stručný přehled, jaké vybavení se bude hodit na výpravy, na tábory. Najdete zde, za jakou cenu lze pořídit kvalitní produkty, pokud chcete zajistit pohodlí a zdraví. Lze samozřejmě koupit i levnější varianty v supermarketech nebo populárních sportovních řetězcích. U některých věcí je to jedno, u některých bych naopak koupi levných produktů nedoporučila.

Batohy

Základem každého výletníka je dobrý batoh. Pokud jdeme na jednodenní výpravu, stačí menší batůžek. Na dvoudenní výlet už je ale potřeba kvalitní větší batoh, do kterého se vejde vše potřebné. Důležité je, aby měl výletník volné ruce (lepší balanc, přidržování..) U batohů, stejně tak jako u bot, nejvíce platí pořekadlo „dvakrát měř a jednou řež!“ Když budete vybírat batoh, měli by jste myslet na dvě zásadní věci – na jakou aktivitu budete batoh využívat a jak vám konkrétní batoh bude sedět na zádech. Doporučuji tedy pečlivě vybrat a raději zainvestovat do dražšího, ale sedícího batohu, než abyste si ničili záda.

Batůžek (cca od 300-400 Kč)

Malé batohy jsou vhodné do města a na jednodenní výlety. Velikosti se budou pohybovat mezi 15 až 30 litry. Vhodné jsou s šikovnými kapsami po stranách, polstrovanými zády a nastavitelnými popruhy. Batoh musí dobře sedět na zádech a neplandat kdesi na zadku.

Batoh/krosna (cca 3-5 tis. Kč chcete-li kvalitní batoh. Dá se ale sehnat i za míň, ve slevách nebo z bazaru, od známých atd.)

Velkých turistických batohů existuje plná řada, záleží na typu použití a vašich nároků. Podmínkou, kterou je ale nutno splnit, je sedící pohodlný bederní pás a dobrý zádový systém. Všechno ostatní už je jen otázkou priorit.

Tady je pár tipů, jak vybrat ten správný:

  • Velikost: víc jak 65L bych nedoporučovala. Do takového batohu není problém sbalit na 2 denní výpravu s přespáním, ale ani na 14-ti denní tábor nebo týdení výpravu do hor, kde potřebujete nést i jídlo a stan)
  • Bederní pás: Pohodlný bederní pás, který krásně obepne boky, nikde netlačí a pěkně rozloží váhu. Při chůzi nedře, nepovoluje se. Pro holky se vyplatí najít batoh označený „pro ženy“, „W“, „dámský“ apod. Právě tyto batohy mají opravdu pohodlné bederáky a máte-li vystouplé kyčelní kosti, oceníte to.
  • Zádový systém: Záda jsou správně dlouhá nebo se dají nastavit. Nastavitelné ramenní popruhy, hrudní pás.
  • Batoh vždy vyzkoušejte! i naplněné (požádejte prodavače, ve sportovních obchodech jsou na to vybavení nebo si vemte alespoň spacák, který používáte.) Nejdůležitější je vyzkoušet, jak sedí bederák a zádový systém s popruhy.
  • Vykoušejte více batohů a porovnejte je.
  • Najděte si na internetu informace, recenze od uživatelů.
  • Ze značek můžu doporučit Lowe Alpine, Deuter, Osprey, Gemma, Corazon, Pinguin, Mammut, Millet, Fjellraven
  • Sereptičky, úchyty, přezky zvenčí na batohu: Pokud nejste horolezec, většinou je moc nevyužijete. Akorát se zbytečně motají a ničí. Takže čím míň, tím líp.
  • Pro základní orientaci v batozích doporučuju přečíst tyto skvěle zpracované články: To základní o batozích, Materiály+Jak vybrat správný batoh

Spacák: 1-2 tis. Kč. Spacák nesmí být dítěti příliš dlouhý ani široký! Jinak se nezahřeje.

Karimatka: od 100 Kč

Pohory, obuv do terénu: 1500 Kč. Na výlety do přírody doporučuju pořídit pohorky-vyšší trekové boty. Mají pevný kotník, vzorkovanou podrážku a ochrání před kameny i deštěm. Jako základ stačí pohorky od Garmish (obchod na Karlově nám.). Osobně jsem v nich odchodila celé své dětství a posloužily skvěle. Vybírat ale můžete i jinde. Rockpoint, Hudy atd.

Čelovka (svítilna): 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

I'm not a spammer This plugin created by memory cards